PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO
PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ

PROJECT SUPPORTED BY GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH
THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION
WYBIERZ PROJEKT
AKTUALNOŚCI
26
02 2014
Spotkanie podsumowujące projekt „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”

W dniach 21-22 luty menedżerowie Edukacji Globalnej projektu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie” spotkali się w Krakowie, aby podsumować swój udział w projekcie, a przede wszystkim podzielić się swoimi doświadczeniami z przygotowania i przeprowadzenia autorskich spotkań z zakresu edukacji globalnej, jakie każdy z nich zrealizował w swoim środowisku. Spotkanie rozpoczęło się w piątek popołudniu wizytą w krakowskiej palarni kawy, która była kontynuacją i domknięciem kawowego tematu, poruszanego w kontekście sprawiedliwego handlu i pomocy rozwojowej w trakcie wizyty studyjnej.


więcej
13
02 2014
O MIGRACJACH w Raciborowicach

W poniedziałek 10 lutego w Zespole Szkół w Raciborowicach odbyło się spotkanie edukacyjne skierowane do lokalnej społeczności w ramach projektu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”, realizowanego przez Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.


więcej
06
02 2014
Spotkanie pt. “Migracje – od przeszłości do współczesności”

W poniedziałek, 10 lutego, od godziny 18:00 do 20:00 w Zespole Szkół im. Jana Długosza w Raciborowicach w sali nr 5 odbędzie się spotkanie pod tytułem „Migracje – od przeszłości do współczesności” w ramach projektu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”, realizowanego przez Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce.


więcej
31
01 2014
CZY TO NAS OBCHODZI

Odpowiedzi na tę kwestię będzie szukał Zbigniew Osławski, który 5 lutego organizuje swoje autorskie spotkanie z cyklu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”. Zaprosił na nie rodziców i dzieci uczęszczających do świetlicy Stowarzyszenia DOM NADZIEI – spotkanie odbędzie się właśnie w tej świetlicy w Krakowie na os. Zgody 4B, w godz. 17.00-18.30.


więcej
24
01 2014
„Różnorodność i stosunki międzykulturowe” – spotkanie w Chrzanowie

Kolejne spotkanie z cyklu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie” organizuje Klemens Hołownia, który chce skupić się na różnorodności kulturowej. Wyzwanie jakie postawił przed sobą i słuchaczami to kształtowanie pozytywnych postaw w obliczu różnorodności kulturowej, wpływanie na pozytywne postrzeganie przedstawicieli innych kultur, akceptowanie ich odmienności.


więcej
22
01 2014
SPOTKANIA MIĘDZYKULTUROWE

Warsztaty są częścią ogólnopolskiego projektu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”, więcej tutaj: www.msdl.kolping.pl, w którym Stowarzyszenie „Kuźnia” bierze udział od maja 2013 r. Celem projektu przygotowanego przez Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce we współpracy z kolpingowskimi partnerami z Niemiec i Szwajcarii było zrealizowanie ścieżki edukacyjnej (szkolenia, wizyta studyjna) dla 16 liderów 16 organizacji pozarządowych, co przygotowało ich do pełnienia funkcji menadżerów/propagatorów edukacji globalnej.


więcej
21
01 2014
O Sprawiedliwym Handlu w Sosnowcu

Kolejne z cyklu spotkań edukacyjnych organizowanych w ramach projektu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie” realizowanego przez Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, odbędzie się 23 stycznia 2014 r. w godzinach 15.30 – 17.30 w Sosnowcu.


więcej
21
01 2014
Czy Sprawiedliwy Handel jest potrzebny?

Dnia 23 stycznia 2014 r. w godzinach 10.00 – 12.00 odbędzie się spotkanie edukacyjne pt. „Czy Sprawiedliwy Handel jest potrzebny?” organizowane w ramach projektu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie” realizowanego przez Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.


więcej
15
01 2014
O ubóstwie na spotkaniu o edukacji globalnej w Luborzycy

17 stycznia, w godzinach popołudniowych odbędzie się spotkanie przygotowywane przez Mariannę Jasiówkę, reprezentującą Stowarzyszenie Rodzina Bł. A. Kolpinga z Luborzycy, w ramach cyklu spotkań „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”. Na spotkanie zostali zaproszenie członkowie Rodziny Kolpinga, lokalnego Klubu Seniora oraz mieszkańcy zainteresowani edukacją globalną.


więcej
14
01 2014
„Misa pełna wody”. Spotkanie w Lipnicy Małej.

To drugie w tym tygodniu spotkanie podejmujące temat wody i dostępu do niej na świecie. Tym razem będzie zgłębiany w Lipnicy Małej, gdzie Magdalena Kostrzewa Smreczak zaprosiła na ciekawe zajęcia uczniów czterech szkół z Lipnicy Małej (3 podstawowych i gimnazjum) wraz z nauczycielami oraz przedstawicieli lokalnych NGO i mieszkańców.


więcej
14
01 2014
„Dostęp do wody. Myśl solidarnie, działaj lokalnie” – spotkanie z młodzieżą w Skawinie

16 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”. Spotkanie w Skawinie dla młodzieży licealnej przygotował i przeprowadzi Marcin Mączka.


więcej
10
01 2014
„Polska – Czad. Różnice międzykulturowe”. Spotkanie z edukacją globalną w Chełmku.

Dnia 14 stycznia 2014 roku odbędzie się spotkanie dotyczące różnic międzykulturowych pomiędzy Polską a Czadem organizowane w ramach projektu " Myśl solidarnie, działaj lokalnie" realizowanego przez Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.


więcej
09
01 2014
„Dalekie kraje, bliskie problemy – żywność.” Warsztaty edukacji globalnej w Kłodawie.

Już w najbliższą sobotę 11 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”, tym razem na północy Polski.


więcej
04
12 2013
Mały Mieszkaniec Świata – program edukacji globalnej dla dzieci w wieku przedszkolnym

To tytuł spotkań, które organizuje Zofia Korta, reprezentująca Fundację Brat Słońce, w Przedszkolu Samorządowym w Koźmicach Wielkich oraz w Wieliczce w Przedszkolu u Aniołka Stróża i Prywatnym Przedszkolu Językowym Perełkowo. Spotkania odbędą się 6, 10 i 11 grudnia.


więcej
03
12 2013
Migracje – od przeszłości do współczesności

W piątek, 22 listopada w Zespole Szkół w Raciborowicach odbyło się spotkanie pod tytułem „Migracje – od przeszłości do współczesności” w ramach projektu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”, realizowanego przez Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.


więcej
22
11 2013
Edukacja Globalna w Gimnazjum w Alwerni

25 listopada odbędzie się lekcja Edukacji Globalnej w Gimnazjum w Alwerni (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4, 32-566 Alwernia) poprowadzona przez Edwarda Majchrowskiego - Menadżera EG w projekcie „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”.


więcej
21
11 2013
Spotkanie pt. Migracje-od przeszłości do współczesności

W piątek, 22 listopada, od godziny 10:10 do 12:00 w Zespole Szkół im. Jana Długosza w Raciborowicach odbędzie się spotkanie pod tytułem „Migracje – od przeszłości do współczesności” w ramach projektu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”, realizowanego przez Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce.


więcej
21
11 2013
Zaproszenie na warsztaty w Wieliczce

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Solny Gwarek oraz Zespół ds. Profilaktyki,

Ochrony Zdrowia i Osób Niepełnosprawnych , zapraszają pedagogów szkolnych i wychowawców w dniu 22 listopada na specjalne spotkanie w Klubie Pedagoga.


więcej
20
11 2013
STOWARZYSZENIE MOJE KRZYSZKOWICE ZAPRASZA!

W dniu 22.11.2013, w godzinach 10.30-15.00, w Auli Starostwa POWIATU WIELICKIEGO odbędzie się :

KONFERENCJA O EDUKACJI GLOBALNEJ W SZKOLE

"CO NOWEGO POD SŁOŃCEM?"


więcej
19
11 2013
Rozpoczynamy serię spotkań na temat Edukacji Globalnej!

Cykl spotkań pod ogólnym hasłem „Myśl solidarnie, działaj lokalnie” rozpoczyna 21 listopada spotkanie zorganizowane przez Mariana Pajdaka dla uczniów IV i VI klasy oraz opiekunów i nauczycieli szkoły podstawowej w Chechle. Spotkania pt. „Żyjemy w jednej globalnej wiosce” ma na celu zapoznanie uczniów z problematyką Edukacji Globalnej, a przede wszystkim z ideą i zasadami sprawiedliwego handlu, uświadomienie zależności w handlu międzynarodowym i obrocie towarami na globalnym runku, kształtowanie postaw konsumenckich, zapoznanie uczestników z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju w kontekście produkcji towarów w wymiarze globalnym, zapoznanie uczniów.


więcej
24
10 2013
Wizyta studyjna „Myśl solidarnie, działaj lokalnie” do Essen i Kolonii

W dniach 17-20 października 2013 r. odbyła się wizyta studyjna w Niemczech uczestników projektu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie“.


więcej
21
10 2013
Zapytanie ofertowe ws. doradztwa

Szanowni Państwo,

Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce w ramach projektu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie" (nr umowy 0236/M/2/2013) współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy poszukuje doradcy-konsultanta z zakresu edukacji globalnej. Doradztwo będzie świadczone dla przedstawicieli organizacji pozarządowych – uczestników edukacyjnego programu dla multiplikatorów edukacji globalnej w okresie od października do 31 grudnia 2013 r. i ma na celu wsparcie przygotowania i przeprowadzenia przez nich spotkań edukacyjnych dotyczących współzależności i problemów globalnych wśród wybranych grup docelowych.


więcej
19
09 2013
Kraków. Obchody Dnia św. Franciszka

W imieniu Fundacji Brat Słońce serdecznie zapraszamy na świętowanie Dnia św. Franciszka w sobotę 5 października na skwerze przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie (naprzeciw Okna Papieskiego).

Jak zapewniają organizatorzy, będzie to okazja do spotkania się m.in. z Ojcami z Sekretariatu Misyjnego oo. Franciszkanów oraz posłuchania i porozmawiania z osobami, które przepracowały wiele lat w krajach globalnego południa. Oprócz tego oczywiście przygotowano bogaty program artystyczny, którego szczegóły znajdziecie Państwo w zaproszeniu i na plakacie. Zachęcamy do udziału.


więcej
18
09 2013
Konkurs „Eko-liderzy 20-lecia”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłosił konkurs "Eko-liderzy 20-lecia", aby uczcić swoje 20-lecie istnienia. Do konkursu mogą zgłosić się również organizacje pozarządowe realizujące projekty ekologiczne. Konkurs dotyczy działań realizowanych w latach 1993-2013. Termin składania ankiet konkursowych upływa 30.09.2013 r. (uwaga! decyduje data wpływu do Wojewódzkiego Funduszu).


więcej
10
09 2013
Menadżerowie edukacji globalnej doskonalili kompetencje liderskie

Działo się to w sali szkoleniowo-konferencyjnej Fundacji Dzieła Kolpinga w Krakowie, w ostatni weekend sierpnia, a dokładniej od piątkowego wczesnego wieczora 30 sierpnia do wczesnego, niedzielnego popołudnia 1 września.

Był to już drugi 20-godzinny warsztat dla Menadżerów EG, zaplanowany w harmonogramie projektu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”, na którym stawili się wszyscy menadżerowie biorący udział w projekcie.

Trzydniowe zajęcia prowadził Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej.


więcej
12
08 2013
Konkurs Ekobiuro

Trwa 4. edycja organizowanego przez Fundację AERIS FUTURO, ogólnopolskiego konkursu "Ekobiuro", skierowanego do pracowników organizacji pozarządowych, firm i instytucji publicznych zainteresowanych wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju w swoim miejscu pracy. Aby wziąć udział w konkursie należy zorganizować w miejscu pracy działanie proekologiczne i przesłać krótką relację z tego wydarzenia (jednorazowego lub cyklicznego) do 13 września.


więcej
10
08 2013
Publikacja „Jak mówić o większości świata”

Polecamy publikację „Jak mówić o większości świata” przygotowaną przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) - niezależną, apolityczną organizację pozarządową zrzeszającą ludzi, którzy podzielają pogląd o współzależności świata. O publikacji autorzy mówią, że jest „narzędziem stworzonym przez praktyków: organizacje pracujące w sferze pomocy humanitarnej, współpracy rozwojowej oraz edukacji globalnej” – można zaryzykować stwierdzenie, że to elementarz dla menadżerów edukacji globalnej.


więcej
06
08 2013
Propozycja międzykulturowa

W imieniu Mariana Pajdaka ze Stowarzyszenie Polska Sahara zapraszamy do udziału w międzykulturowych zajęciach "bibliodramy". To szansa na poszerzenie horyzontów "myślenia globalnego" z perspektywy Pustyni Błędowskiej. "Pustelnią" dla działań warsztatowych, doznań i przemyśleń będzie lokal Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczach; w godzinach popołudniowych 26 sierpnia b.r. Dla zamiejscowych, przybyłych z kilkugodzinnym wyprzedzeniem, bonus w postaci rekonesansu po Pustyni Błędowskiej gratis. Zgłoszenia do 22 sierpnia.


więcej
08
07 2013
Warsztaty „Retoryka i komunikacja w edukacji globalnej”

Menedżerowie edukacji globalnej w dniach 6-7 lipca 2013r. wzięli udział w warsztatach pn. „Retoryka i komunikacja w edukacji globalnej”, które odbyły się w gościnnym progach opactwa benedyktynów w Tyńcu. Pierwszy moduł szkolenia poprowadziła Aleksandra Niedźwiedzka-Wardak - działaczka Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego PRO HUMANUM i koordynatorka projektów z zakresu edukacji globalnej dla różnych grup wiekowych. Zajęcia dotyczyły głownie zagadnień:

• Od stereotypu do dyskryminacji. Język/mowa nienawiści.
• Język w edukacji globalnej – przekaz słowny i wizualny.
• Osoba prowadzącego a edukacja globalna.
• Rozwój profesjonalny multiplikatora w odniesieniu do edukacji globalnej.
• Konflikt wartości


więcej
28
06 2013
Seminarium nt. edukacji globalnej

Fundacja CentrumCSR.PL oraz Grupa Zagranica zapraszają na seminarium pt.: "Międzynarodowe korporacje a warunki życia i przestrzeganie praw człowieka w krajach globalnego Południa. Jakie działania mogą podjąć organizacje pozarządowe?".

Seminarium odbędzie się 3 lipca 2013r. (środa)., w godzinach 10.00 - 13.00 w Warszawie, Biblioteka Publiczna M. St. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28.


więcej
04
06 2013
Międzynarodowe seminarium „Milenijne Cele Rozwoju – teoria i praktyka”

W dniach 31.05-02.06.2013 r. odbyło się drugie międzynarodowe seminarium w projekcie „Myśl solidarnie, działaj lokalnie”. Tym razem zaprosiliśmy uczestników do Domu Gościnnego Opactwa Benedyktynów w Krakowie-Tyńcu, na miejsce pierwszego seminarium – Przegorzały spojrzeliśmy więc z drugiego brzegu Wisły. Termin seminarium, mimo, że w kalendarzu miesiąc późniejszy niż kwietniowe spotkanie w Przegorzałach, nie zagwarantował dobrej pogody (w porównaniu z piękną słoneczną, kwietniową aurą).


więcej
03
06 2013
Prawda o Afryce – zaproszenie na spotkanie w Krakowie

Wszystkich, którzy chcą poznać prawdę o Afryce początku XXI wieku - opisaną, opowiedzianą i sfotografowaną przez dziennikarza, przedsiębiorcę i podróżnika zapraszamy 6 czerwca o godz. 19.00 do krakowskiego Klubu Kazimierz (ul. Krakowska 13) na spotkanie z Tadeuszem Biedzkim - autorem wydanego w ubiegłym roku ekscytującego zbioru opowieści o Czarnym Lądzie pt. "Sen pod baobabem". Zapraszamy w imieniu Mariana Pajdaka, prezesa Stowarzyszenia Polska Sahara.


więcej
29
04 2013
Międzynarodowe seminarium „Rozwój globalny – globalna edukacja”

Pierwsze duże spotkanie uczestników projektu „Myśl solidarnie, działaj lokalnie” już jest za nami. W dniach 26-27 kwietnia odbyło się w Domu Gościnnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie-Przegorzałach Międzynarodowe Seminarium „Rozwój globalny – globalna edukacja”, w którym wzięło udział łącznie 43 osób, w tym przedstawiciele 28 organizacji pozarządowych, a w roli prelegentów – reprezentanci Dzieła Kolpinga ze Szwajcarii i Międzynarodowego Dzieła Kolpinga z siedzibą w Niemczech oraz prelegenci-eksperci z Polski reprezentujący organizacje pozarządowe specjalizujące się w edukacji globalnej.


więcej
16
04 2013
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PROJEKCIE „Myśl solidarnie, działaj lokalnie"

„Prawda rozwoju tkwi w jego integralności:
jeśli nie obejmuje całego człowieka i każdego człowieka,
rozwój nie jest prawdziwym rozwojem”

Encyklika «Caritas in veritate» Ojca Świętego Benedykta XVI


Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce otrzymała dofinansowanie realizacji ogólnopolskiego projektu pn. „Myśl solidarnie, działaj lokalnie” w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE, który będzie realizować w okresie od marca 2013 do lutego 2014 r.


więcej